Obóz znajdował się na obejmującej niespełna 5 hektarów powierzchni wyspie Seliger, która jest odległa od Ostaszkowa około 10 km. Obóz ostaszkowski był bardzo dobrze strzeżony. Położony na wyspie otoczony murem klasztornym, został dodatkowo ogrodzony…
„Największym ośrodkiem uchodźczym na Półwyspie Indyjskim było Osiedle Polskie w Valivade, które funkcjonowało w latach 1943-1948. Obóz podzielony był na 5 dzielnic. W każdej z nich znajdowało się po dwadzieścia osiem bloków mieszkalnych,…
„Jednym z miejsc schronienia uchodźców były Indie, w których w sierpniu 1943 r. przebywało ogółem 5576 osób. Przejściowe obozy powstały m.in. w Balachadi i Valivade. Historia osiedla w Balachadi wiąże się z niezwykłą osobą: hinduskim maharadżą…
„W Karaczi (obecnie Pakistan), w latach 1942–1945 zostały zorganizowane dwa obozy dla Polaków, wygnańców ze wschodnich ziem RP zagarniętych przez ZSRR w 1939 r. Obozy zostały zorganizowane przez delegata Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej…
„W marcu 1943 kilka tysięcy osób wraz z sierocińcem zostało przewiezionych z obozu Country Club do obozu Malir odległego o zaledwie 7 km. Obóz w Malirze, choć obliczany na krótki okres, zorganizowany był tak, że dawał mieszkańcom poczucie…
„Podczas II wojny światowej w Masindi znajdował się drugi co do wielkości obóz dla uchodźców dla Polaków uciekających z okupowanej przez Sowietów Polski w Afryce Wschodniej. Było to 3635 osób, w tym 1759 dzieci. Działało polskie przedszkole,…
„1 listopada 1944 r. 838 polskich uchodźców, z czego 733 to dzieci, zostało wysłanych do obozu dla uchodźców około 2 km na południe od miasta. Obóz był wykorzystywany jako obóz internowania dla cudzoziemców na początku II wojny światowej. Obóz…
„W odysei Polaków opuszczających Związek Sowiecki Krasnowodzk odegrał szczególną rolę – dla wielu z nich położona tutaj Ewakuacyjna Stacja Zbiorcza stanowiła ostatni przystanek na niegościnnej, sowieckiej ziemi. Pierwszy transport odpłynął…
„Najlepsze warunki mieszkaniowe mieli Polacy zamieszkujący osiedle w Ifundze – 780 osób żyło w 100 murowanych domach skupionych w pięciu dzielnicach, które posiadały własne kuchnie, jadalnie, pralnie i magazyny.” źródło: https://www.gov…
„W Kidugali nazywanej „afrykańską Rabką” zamieszkało 798 Polaków. Osiedle znajdowało się przy granicy z Malawi, niedaleko dawnej poniemieckiej misji protestanckiej. W Kidugali domy były z gliny, dwurodzinne. Większość osób pracowała w ogrodzie…