Zimna Woda leży na drodze Nidzica (16,5 km) – Jedwabno (13 km). Kamienny kościół zbudowano w 2004 roku przy wsparciu finansowym myśliwych i Lasów Państwowych. Cały kościół, poza prezbiterium, ma wystrój nawiązujący do tradycji myśliwskiej.…
W gdańskiej Bazylice Mariackiej znajdują się dwie tablice upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Są to: tablica epitafijna Ośrodka Mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej poświęcona dowódcom rozstrzelanym 8. 02. 1951 r. w Warszawie: Ppłk…
Miłomłyn miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, nad Kanałem Elbląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miłomłyn. Danuta Siedzikówna „Inka” do Miłomłyna przybyła z Podlasia na przełomie 1945/1946 roku. Nowe miejsce…
„Pamiątką po poległych tu żołnierzach jest m. in. krzyż w Puszczy Rudnickiej. Napis na płycie nagrobnej głosi: „Tu spoczywa 25 żołnierzy oddziału samoobrony Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem por. Czesława Stankiewicza ps. „Komar”,…
„Na solecznickim cmentarzu 2 listopada 1821 roku, będąc w gościnie u zaprzyjaźnionego księdza, Adam Mickiewicz obserwował obrzęd Dziadów, który później przedstawił w słynnym dramacie. W roku 1998 w miejscowym kościele została odsłonięta…
„Tuż za granicą rejonu: Ławże (Rep. Białoruś), na wprost wsi Jankuny (gm. Kamionka) Nieistniejąca wieś Ławże, obecnie w pasie granicznym, w rejonie oszmiańskim. 23 lutego 1945 r. tropiony nieustannie oddział pod komendą Włodzimierza Mikucia…
Obóz w Borowiczach został utworzony w 1939 r. W czasie wojny więziono w nim przeważnie Niemców – jeńców wojennych. Po wkroczeniu do Polski w 1944 r. Armii Czerwonej obóz w Borowiczach zapełnił się Polakami. Pośród ok. 16 tys. więźniów różnej…
Pomnik został odsłonięty 20 listopada 2011 i upamiętnia byłych mieszkańców Ejszyszków i okolic, którzy w latach 1939 – 1959 zginęli, zostali wywiezieni lub zmuszeni do opuszczenia ojczystych stron. Strukturę pomnika stanowi krzyż z tablicami…
Pomnik upamiętniający powstanie styczniowe został wzniesiony na centralnym placu miasteczka. Pomnik to dwie granitowe stele symbolizujące dwa narodowe państwa: Polskę i Litwę, które zaczęły powstawać w wyniku działań powstańczych, ustawione na…
Koniuchy to niewielka wioska położona na Litwie w gminie Soleczniki, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Przed II wojną światową znajdowała się na terytorium Polski, w powiecie lidzkim, w gminie Bieniakonie. W nocy z 29 na 30 stycznia…