Pomnik poświęcony żołnierzom Polski Podziemnej poległym na Kresach II Rzeczypospolitej w walce z Sowietami w latach 1944-1954 został odsłonięty w sierpniu 2013 roku. Powstał dzięki inicjatywie Fundacji „Pamiętajmy” przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci…
Miłomłyn miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, nad Kanałem Elbląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miłomłyn. Danuta Siedzikówna „Inka” do Miłomłyna przybyła z Podlasia na przełomie 1945/1946 roku. Nowe miejsce…
„Pomnik powstał w 1946, autorem jest Wojciech Durek, sprowadzony do Końskich przez księdza prałata Antoniego Ręczajskiego (proboszcza parafii śś. Mikołaja i Wojciecha). Durek wykonał między innymi drugi pomnik Kościuszki, ponieważ ten pierwszy…
„Pierwszy pomnik stał pierwotnie nieopodal kolegiaty św. Mikołaja. Pierwotnie na cokole znajdowała się podobizna cara Aleksandra II. Car nie przetrwał długo, bo już w roku powstania 1914 podczas wjazdu wojsk austriackich do Końskich zrzucono…
„Pomnik znajduje się w Parku Miejskim nad Jeziorem Drwęckim przy obecnej ulicy Adama Mickiewicza. Kolejarze z Ostródy postanowili w 1946 roku zbudować pomnik upamiętniający bohaterów polskiego oręża. Wybrano Tadeusza Kościuszkę. W parku nad…
„Miejsce bitwy partyzanckiej w 1944. Położone na Równinie Biłgorajskiej, nad Branwią, 15 km na południe od Janowa Lubelskiego. Bitwa na Porytowym Wzgórzu, największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich, była wynikiem akcji Sturmwind I,…
„Pamiątką po poległych tu żołnierzach jest m. in. krzyż w Puszczy Rudnickiej. Napis na płycie nagrobnej głosi: „Tu spoczywa 25 żołnierzy oddziału samoobrony Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem por. Czesława Stankiewicza ps. „Komar”,…
Pomnik został odsłonięty 20 listopada 2011 i upamiętnia byłych mieszkańców Ejszyszków i okolic, którzy w latach 1939 – 1959 zginęli, zostali wywiezieni lub zmuszeni do opuszczenia ojczystych stron. Strukturę pomnika stanowi krzyż z tablicami…
Pomnik upamiętniający powstanie styczniowe został wzniesiony na centralnym placu miasteczka. Pomnik to dwie granitowe stele symbolizujące dwa narodowe państwa: Polskę i Litwę, które zaczęły powstawać w wyniku działań powstańczych, ustawione na…
Wieś Stryjówka leży nieopodal miejscowości Jeziory w powiecie grodzieńskim. Na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy VIII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego. Na niej wzniesiony jest kamienny obelisk z metalowym krzyżem u góry. W…