W sobotę, 11 lipca we Wrocławiu odbyły się obchody 72. Rocznicy „Krwawej Niedzieli”, która miała miejsce 11 lipca 1943 roku na Wołyniu.
„Krwawa niedziela” była punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, czyli akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach, głównie wpowiatach włodzimierskim i horochowskim. W następnych dniach masakry były kontynuowane.
Obchodzy 72. Rocznicy Krwawej Niedzieli miały następujący przebieg:
Civitas Christiana ul. Kuźnicza 11
17:00-19:00 „Wołyń: ludzie, pejzaż, zagłada, groby”. Świadectwa, historia, filmy, dyskusja.
– Spotkanie z Iloną Gosiewską (Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen) Prezentacja na temat udziału w akcjach ekshumacyjnych prowadzonych na Wołyniu. Mieszkańcy obu wiosek zostali wymordowani w dniu 30 sierpnia 1943 roku. Sotnie bandytów z UPA zaatakowały obie wsie i wymordowali co najmniej 1038 mieszkańców – mężczyzn, kobiet i dzieci.
– Pokaz filmu dokumentalnego pt: „Kresy. Opowieść o zagładzie” oraz spotkanie z reżyserem Marcinem Bradke i jednym z bohaterów filmu Feliksem Trusiewiczem (ur.1921) na Wołyniu, inżynierem, autorem książek o tematyce kresowej „Kresy. Opowieść o zagładzie” to relacje ostatnich żyjących świadków historii urodzonych na
dawnych kresach Rzeczypospolitej (Wołyń, Małopolska Wschodnia) i ich opowieść o zagładzie dokonanej w latach 1939 – 1945 przez ukraińskich nacjonalistów. Bohaterowie materiału byli naocznymi świadkami zbrodni UPA, w wyniku których tracili rodziny i dobytek całego życia.
19:00- 19:30
Marsz pamięci.
Przemarsz z pod siedziby Civitas Christiana (ul. Kuźnicza 11) pod Pomnik Pamięci Ofiar UPA przy ul. Modrzewskiego (na bulwarze Xawerego Dunikowskiego)
Organizatorzy: Inicjatywa Historyczna
Partnerzy: stowarzyszenie Odra- Niemen, Stowarzyszenie „KoLiber”, Civitas Christiana , Fundacja Pieśniarze.
Patronat medialny: Radio Rodzina, Niedziela
Kontakt: Dominika Arendt-Wittchen: 500 290 640, email: dih-wro@wp.pl