Maria Mirecka-Loryś została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Maria Eleonora Mirecka-Loryś, ps. Marta – działaczka podziemia narodowego w czasie II Wojny Światowej, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, członkini ZG Związku Polek w Ameryce oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Postanowieniem z 1 lutego 2016 roku Maria Mirecka-Loryś otrzymała krzyż komandorski za „wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie”. Odznaczenie Marii Eleonory Mireckiej-Loryś odbyło sie w Pałacu Prezydenckim 12 lutego 2015 roku.

Dzień wcześniej Maria Mirecka-Loryś została odznaczona przez Przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – minister Annę Marię Anders złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Życiorys Marii Mireckiej-Loryś, jej patriotyczne wychowanie oraz służba wolnej Polsce, zarówno w konspiracji jak i później po 1989 roku na emigracji zainspirowały Ewę Szakalicką do nakręcenia dwóch filmów dokumentalnych: „Szkic do życiorysu” i „Nie tylko pamięć pozostała”.

Źródło:
Kancelaria Prezydenta RP