Showing 10 from 13 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

Polacy w Szachrisabz znaleźli się w 1942 roku w wyniku formowania na terenie miasta  6 Dywizji Piechoty Armii gen. Andersa. Na cmentarzu w Szachrisabz znajdują się mogiły 256 pochowanych tu żołnierzy oraz ludności cywilnej skupionej wokół Polskiej…

W styczniu 1942 roku Armia Polska została przemieszczona do azjatyckich republik ZSRR: Uzbeckiej, Kazachskiej i Kirgiskiej. Na tych terenach panowały wyjątkowo złe warunki klimatyczne, a żołnierzom i ludności cywilnej doskwierał brak wody i złe…

Polacy w miejscowości Olmazor znaleźli się w wyniku formowania Armii Andersa. W 1942 roku utworzono tu Centrum Wyszkolenia Armii Andersa. Na stacji Wriewskij zgrupowano też kilkuset junaków z oddziałów junackich tej Armi. Z sowieckich łagrów do…

W miejscowości Jangi-Jul mieścił się sztab armii gen. Andersa. W związku z dużą śmiertelnością wśród żłonierzy i ludności cywilnej podążającej za oddziałami Armii w Jangi-Jul powstał polski cmentarz.  Po wojnie został on zlikwidowany. Dziś stoi tam…

W Navoiy w miejscowości położonej na szlaku bawełnianym między Samarkandą a Bucharą znajduje się jeden z wielu Polskich Cmentarzy Wojennych w Uzbekistanie. W 1942 roku  na terenie miasta była formowana polska 7 Dywizja Piechoty. Dziś pozostał po…

Na cmentarzu w Kitab pochowano co najmniej 207 żołnierzy Armii gen. Andersa oraz ludności cywilnej. Nazwisk wielu osób nie udało się dotąd zidentyfikować, stąd też liczba pochowanych może być większa.

Znajdują się tutaj dwa polskie cmentarze wojenne: Karamana-miasto, gdzie leży 207 Polaków i  Kramana-stacja, gdzie pochowano 444 Polaków. Nazwisk wielu żołnierzy oraz ludności cywilnej towarzyszącej tworzącym się oddziałom Armii generała Andersa nie…

W Kanimech znajduje się polski cmentarz wojenny, na którym pochowano 337  żołnierzy oraz cywili. Nazwisk wielu żołnierzy oraz ludności cywilnej towarzyszącej tworzącym się oddziałom Armii generała Andersa nie udało nie udało się dotąd zidentyfikować…

Polacy w Czirakczi (w  wolnym tłumaczeniu „dno piekła” niezwykle symbolicznie opisuje początki tworzenia się Armii Andersa) znaleźli się w wyniku formowania oddziałów Armii generała Andersa. W Czirakczi stacjonował 18 Płuk Piechoty,…