Na dworcu kolejowym w Grodnie, po prawej stronie od wejścia głównego znajduje się drewniana tablica osadzona w kutych, metalowych pretach, wzwieńczona kutym, podwójnym krzyżem. Całość przykryta jest daszkiem. Na tablicy wyrzeźbiona jest data 1863r Poniżej znajduje się inskrypcja w języku białoruskim:
TYT
HA ЧУГУНАЧНЫМ
ВАКЗАЛЕ
14 CAKABIKA 1863 ГОДА
AДБЫУСЯ БОЍ
ПАМІЖ АТРАДАМ ГРОДЗЕНСКАЍ
РЭВАЛЮЦЫЙНАЙ АРГАНIЗAЦЫI
I ЦАРСКIМ BОЙСКАМ
Co w polskim tłumaczeniu oznacza: W tym miejscu, na Dworcu Kolejowym, 14 marca 1863 roku doszło do potyczki pomiędzy oddziałem grodzieńskim powstańczej organizacji i wojskiem carskim.
Wydarzenia z 1863 roku opisywane są w książce „Bitwy i potyczki 1863-1864” autorstwa S. Zielińskiego:
Dnia 14.3.1863 wieczorem Leon Kulczycki, b.kapitan moskiewski, później zawiadowca stacji w Grodnie, na czele kilkudziesięciu młodzieży grodzieńskiej zajął gotowy do wyjazdu pociąg na stacji grodzieńskiej, celem odjazdu do oddziału Narbuta, i wyruszył rzeczywiście w kierunku Porzecza, lecz tylko z jednym towarzyszem na lokomotywie, którą maszynista podstępnie odczepił od reszty wagonów. Rota stojąca na dworcu uderzyła na pozostałą młodzież, która straciwszy dwóch rannych i dwóch wziętych do niewoli na miejscu: Samulińskeigo i Tołłoczkę, rozpierzchła się po mieście i w ciągu nocy została prawie w komplecie wychwytana.
Tablica została umieszczona na Dworcu Kolejowym w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego wiceprezydenta Grodna – Aleksandra Milinkiewicza.
Źródła: