Address & Contact

Our Address

Rosja, Kotłas

GPS

61.2468493, 46.6618007

„PAMIĘĆ CARDOISH DLA OFIAR POLITYCZNYCH REPRESJI MAKARIKI

W 1929 r. w pobliżu cmentarza Makaricha zorganizowano ośrodek tranzytowy. Obóz dla wysiedlonych chłopów. Pociągiem z Wiatki Echelony przybywali do Kotlas, a z Makarihi, po otwarciu nawigacji, w barkach. Po rzekach rodziny chłopskie były transportowane do dziczy leśnej, aby wydobywać „Zielone złoto” – las.

W 1930 r. na Makarychę przywieziono chirurga W.F. Wojenno-Jasieniecki (później święty Łukasz Krymski). Mówił: „Obóz składał się z 200 baraków, w których mieszkały całe rodziny. Czeni chłopi różnych guberni… Na Makarych szalał tyfus i epidemie prawie wszystkich dziecięcych chorób zakaźnych. Każdego dnia wykopali wielki dół, w którym zakopali około 70 ciał.  Makarycha Lata 30-te Jest to również miejsce pochówku osób represjonowanych, duchownych, polityków.

W 1940 r. w Kołobrzegu, podobnie jak w innych dzielnicach do obwodu archangielskiego zostali przywiezieni obywatele Polski. To jest byli jeńcami wojennymi i deportowani. Rodziny wysyłają do

Żołnierze, wojskowi do obozów koncentracyjnych. Wiele z nich zginęło w niespotykanym klimacie, trudnych warunkach pracy i życia.

W czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na cmentarzu pochowano służby  Szpitala Ratunkowego nr 2520. Byli to żołnierze, zmobilizowane kolumny robocze NKWD (garnizonowe,

robotników). Zmarli na dystrofię, szkorbut, gruźlicę w trudnych warunkach pracy w lasach i na budowach.

W latach 1942-1943 zbudowano most kolejowy przez Małą Dwinę Północną. Budowniczami byli więźniowie Kotlasłagu, Sevwinłagu, Sevgeldorlagu, robotnicy i przesiedleńcy specjalni. Z dokumentów archiwalnych wynika, że na budowie zginęło 25 tys. osób. Pomnik „Budowniczowie mostów” otwarto w 2006 roku w pobliżu stacji Zaovrazje. Wystawa o budowie mostu w Muzeum „Makariha” w Szkole Podstawowej nr 17.

W latach 1945-1948 odbywały się pochówki niemieckich repatriantów wywiezionych w czasie wojny. Niemieccy obywatele ZSRR umierali z wycieńczenia w specjalnych wioskach Kotlasa.

W latach 50-tych pochowano tu miejscowych mieszkańców. W 1959 roku cmentarz został zamknięty dla pochówków. W jego zachodniej części powstał kamieniołom, skąd wywożono wraz z kośćmi grunt pod budowę Tamy pod autostradą w os. Limendę.

WARUNKOWE OZNACZENIA POMNIKÓW

(P) rozszczepiony

(N) Krzyż polski

(T) Tryptyk: cudzoziemcy, dzieci, księża

(M) Zmobilizowany do kolumn roboczych NKWD

(K) Represjonowani Kozacy

(H) Grób Tatiany Rode (niemiecka repatriantka)

(0) Groby zbiorowe

(3) Osobiste tablice pamiątkowe

UWAGA: Na terenie cmentarza obozowego w pobliżu st. Zarośla znajdują się Krzyż Polski i Pomnik Budowniczych Mostów”

źródło: przetłumaczona tablica rosyjska stojąca na cmentarzu tłumaczem PONS.

źródło zdjęć: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Monuments_and_memorials_in_Kotlas